İnduksiyon


Endüksiyon ile ısıtma temassız ısıtma işlemidir. Bu yöntem ile, elektriksel iletkenliğe sahip olan metaller, karbon bazlı malzemeler, yüksek frekanslı elektrik kullanarak kesin ve hassas olarak ısıtılırlar. Yalıtkan maddelere, endüksiyon ile ısıtma işlemi uygulanamaz. Isıtma işlemi temassız olduğundan dolayı, ısıtılan malzemelerde herhangi bir çarpılma, leke, bozulma meydana gelmez. Isı maddenin içerisinde üretildigi için enerji verimi çok yüksektir. Otomotiv ve havacılık sektörlerinde malzeme işleme uygulamalarında ve çeşitli mühendislik alanlarında kullanılır.

Endüksiyonla ısıtma sisteminin ana parçaları aşağıdaki gibidir:

AC (Alternatif Akım) Güç Kaynağı: Bu güç kaynağı genellikle inverter (invertör) veya endüksiyon jeneratörü olarak adlandırılır. Bu ünite şehir trafosundan aldığı frekansı, 1KHz ile 400 KHz arasına çıkartır. Bu ünitenin çıkış gücü isteğe göre 2KVA ile 5 MVA kadardır.

Endüktör Bobini: Güç kaynağı ve Tank Devresi aldığı enerjiyi işlenecek parçaya aktarmak için kullanılır.Endüktör bobinlerinin şekli, karmaşıklığı yapılacak işe göre değişmektedir. İşlenecek parçaya göre üretilmesi gerekmektedir. Bu da çok hassas hesaplamalar ve tecrübe gerektirmektedir. Endüktör tasarımı başlı başına bir bilimdir.

Tank Devresi: Transformatör ve kapasitörlerden oluşan bir parçadır. Güç kaynağı ile endüktör bobininin birbirine uyumlu ve maksimum verimde çalışmasını garanti altına alır.

Isıtılacak veya İşlenecek Parça: Güç kaynağı veya jeneratör endüktör bobinine AC akımı gönderir. Böylece, Faraday kanunu vasıtasıyla, bobin üzerinde manyetik alan oluşturur. Eğer bu endüktör bobinin içine ısıtılacak veya işlenecek parça konulursa, manyetik alan parçanın içinde eddy akımına sebep olur. Bu sayede parça ile endüktör bobini arasında herhangi bir temas olmaksızın parça üzerinde ısı üretilmiş olur.

Yararları

  • Alev parlamaları, gaz tüpleri ve patlayıcı maddelerin olmayışı nedeni ile güvenlidir.
  • Aynı parça pek çok kere aynı hassasiyet ve güvenle tekrar tekrar işlenebilir.
  • Klasik yöntemlere göre çok çok verimlidir. Enerjiden tasarruf sağlar.
  • Hızlı olarak belli bir bölgeyi ısıtabilir.
  • Kalifiye operatörlere gereksinim duymaz. İşçilik masrafları minimum seviyededir

 

FOTOGRAF & VİDEO GALERİ

YUKARI